Kaip nebūti atpažinam užsienyje

Pakankamai sena klišė yra papasakoti apie tai, kad čia Lietuvoje gyvename lyg Europos provincijoje, su archaiškomis vertybėmis, ksenofobija, sovietmečiu išugdyta nepagarba bet kam, kas yra bendra, ir kone pamaldumu viskam, kas yra arti kūno. Čia pas save mes esame prie to pripratę ir beveik nepastebime. Deja, tuo metu, kai daugiau kaip 300 tūkstančių mūsiškių bando laimę senutės Europos glėbyje, dalis jų susiduria su problema, kad nepavyksta nuslėpti viešumoje savo postsovietinės/postsmetoninės kilmės. O juk tai taip praverstų: gaunant darbą, patenkant į klubus ar bandant išvengti lietuvaičių reketininkų ir vietinių ilgaamžių įtarių žvilgsnių. Žinoma, bet kas gali paklausti: "o kodėl reikia slėptis apskritai? Ar mes ne patriotai?" Patriotai, žinoma, tik jri mūsų tikslas yra patikti vietiniams (tai padeda ne tik įsidarbinant), būtų nebloga pradžia vengti elgesio, kuris juos erzintų.
Ką gi patarti tiems, kurie nenorėtų, kad jiems ant kaktos būtų parašyta "East European"? Pirmiausia, išmokime elgesio, kuris pademonstruoja, kad galvojimas apie save nėra vienintelis mūsų prioritetas, ir mes retkarčiais norime bent jau paprastuose darbeliuose padėti artimam savo. Nemokamai. Taigi, keletas paprastų taisyklių:
 
Eismo taisyklės
Kartą, viešėdamas Belgijoje, buvau pavėžintas tenykščio verslo partnerio iš oro uosto. Man teko užpakalinė sėdynė, ir aš, būdamas pamokytas įvairių aplinkybių, paklausiau: "Ar būtina pas jus segtis diržus sėdint gale? Ar būna kokios nors baudos, jei neprisisegsi?". Jam tai pasirodė labai juokinga, tad jis nusišypsojo ir atsakė: "Taip. Pas mus už tai baudžiama mirtimi."
Garbūs tautiečiai, kad ir kaip gerai jūs išvengtumėt akcento, kalbant su vietiniais policininkais, jūsų kilmės niekada nebus įmanoma paslėpti, jei atsivešite su savimi nepagarbą ir paviršutinišką požiūrį į galiojančius įstatymus ir taisykles. Europiečiui eismo taisyklės yra visų pirma gera idėja, tad dažniausiai jie nežino, kokios yra bausmės už nevykdymą, nes nesusimąsto apie tokią galimybę. Mūsiškia kol kas dažniausiai laikosi tų taisyklių tik tol, kol yra pavojus būti pagautam.
 
Eskalatorius
Tokie technologiniai stebuklai, kaip eskalatorius, plačiai naudojami daug metų šalyse, girdėjusiose apie metro ir prekybos centrus,  turbūt reikalauja specialaus kurso vidurinės mokykls programoje. Antraip turbūt nepavyktų išnaikinti įsisenėjusio mūsiškių tikėjimo, kad eskalatorius, kaip metro, yra skirtas tau vienam. Jei norite pasislėpti nuo savo šaknų, venkite užstoti kelią pro jus skubantiems žmonėms. Ir taip, tai gali reikšti, kad kalbėtis su draugu reikėtų prie eskalatoriaus krašto atsistojus išilgai, o ne skersai judėjimo.
 
Pasisveikinimas
Ar reikia sveikintis su nepažįstamais, bet matytais žmonėmis lifte, darbe, viešbutyje? Ar galima paduoti ranką moteriai? Jūsų reikalas, žinoma, bet nuo jūsų pasirinkimo priklauso, ar būsite vaikščiojanti provincialumo iliustracija, ar ne. Vakariečiai laikosi taisyklės – sveikintis su tiktais žmonėmis, jei tai praktiška (t.y., nesate minioje žmonių).
 
Jei kas žino dar gerų patarimų tautiečiams užsienyje, prašau siūlyti. Yra gerų šansų, kad papilysiu savo sąrašą šia informacija.
 
 
 
 
Įrašas paskelbtas temoje Visuomenė. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.